- zlte pole navrhu stranky TOP -



O projekte

Cieľom projektu Ekoalarm je podpora minimalzácie odpadu a triedenia na základných a stredných školách. Napriek tomu že grantová podpora projektu skončila pokračujeme ďalej.

Pozrite si našu aktuálnu ponuku

Projekt v školských rokoch 2021/22 a 2022/23 

Do projektu sa prihlásilo viac ako 400 škôl, vybrali sme 380 z nich, ktorýmboli doručné nádoby na tiedenie odpadu. Naše kapacity sme v tejto oblasti žiaľ už vyčerpali.

 Vzdelávanie prebiehalo v dvoch formách:

  • mentorovanie akčnej skupiny v téme odpadov
  • lektorovanie v téme odpadov

 

 Bol realizovaný cez Operačný program Kvalita životného prostredia a finančne podporený z Európskeho kohézneho fondu. Vďaka tejto podpore 380 škôl získalo nádoby na trojzložkový triedený zber. 

V školskom roku 2021/22 sme vybrali 68 z nich, ktoré okrem samotných košov na triedený zber odpadov dostali aj pravidelný servis (lektorovanie, mentorovanie, metodické materiály a pod.).

V školskom roku 2022/23 sme oslovili ďalších 72 z nich.

O pilotného ročníka projektu Eko Alarm, ktorý prebiehal od januára 2018 do novembra 2018 a z ktorého projekt vychdádzal sa viac dočítate tu.

 

Priebeh vzdelávania

V šk.rokoch 2021/22 a 2022/23 prebiehalo iba v online forme, kedy bol mentor/lektor prítomný na škole iba online. Bolo potrebné zabezpečiť kvalitné pripojenie na internet. Pre zvýšenie interaktivity bolo výhodné ak mali žiaci/študenti možnosť pripojiť sa na internet prostredníctvom smartfonu,tabletu, či počítača.

Mentorovanie

Na škole bol vytvorený akčný tím z aktívnych žiakov/študentov, ktorí boli zaškolení prostredníctvom 3 interaktívnych online modulov. Jeden modul trvá 3 vyučovacie hodíny a 2 hodiny sú venované tréningu rovesníckeho vzdelávania. Bol realizovaný blokovo s ohľadom na všetky potreby žiakov a jedinečnosti prezenčného aj online vzdelávania. Žiaci/ študenti pracovali v menších skupinách, aj samostatne a plnili rôzne interaktívne úlohy. Zároveň získali dostatok informácií o problematike odpadov. Takto nadobudnuté informácie posúvali ďalej svojim spolužiakom v celej škole prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania.

Lektorovanie

Školám, ktoré si zvolili túto formu vzdelávania bolo poskytnuté vzdelávania v téme odpadov v troch oblastiach:

  • Odpad;
  • Triedenie odpadov;
  • Zero waste - minimalizácia a predchádzanie vzniku odpadov.

Prebiehalo interaktívnou online formou a uskutočnilo sa pre všetkých žiakov na škole. Vzdelávanie prebehalo na škole naraz pre všetkých žiakov alebo vo viacerých rozdelených skupinách (napr 1.-2. ročník, 3.-5. ročník, 6.-9. ročník).

ZBER ZUBNÝCH KEFIEK POKRAČUJE

Použité zubné kefky premeníme na koše na triedený odpad
Všetky koše, ktoré poskytneme školám vzniknú z druhotných surovín a sú vyrábané na Slovensku.
Na Slovensku sa ročne predá viac ako 6 milióny zubných kefiek . Tie po použití skončia na skládkach alebo v spaľovniach odpadov. Strácame tak druhotné suroviny, ktoré sa dajú využiť na výrobu iných plastových výrobkov.

Preto sme zbierali použité zubné kefky. Následne z nich vyrábali koše na triedený zber odpadu, ktoré daruje slovenským školám. Takto je minimalizovaná doprava plastového odpadu a zároveň ľudia zo Slovenska dostávajú prácu. 

Chcete sa zapojiť do zberu kefiek? Viac informácií nájdete tu

Projekt bol v období od mája 2021 do augusta 2023 finančne podporený z Európskeho kohézneho fondu.